header-tila

logo


 

Kerjäläinen ja jänis 2015

Ruoveden Teatteri kiittää ja kumartaa. Esitykset ovat tältä kaudelta saatettu loppuun. Kiitämme kaikkia 1539 katsojaa, jotka epävakaisista ilmoista huolimatta tulivat seuraamaan esityksiämme Pyynikkilään. Tervetuloa myös ensi kesänä mukaamme.

 

Ruoveden teatteri esittää Pyynikkilän kesäteatterissa näytelmän KERJÄLÄINEN JA JÄNIS.

Tuomas Kyrön romaaniin perustuva veijarikomedia kertoo romanikerjäläinen Vatanescun ja helsinkiläisen citykanin seikkailuista ympäri Suomea. Näytelmän ohjaa Ari "Pätkä" Wirta.

Esityksen kesto noin 2h20min

 teatteri kesa2015 vedos-page-001

 

Uutiset

  • Ruoveden Teatteriyhdistys ry:n vuosikokokusessa on valittu toimintaa luotsaamaan uusi puheenjohtaja. Katri Isomäki aloitti puheenjohtajan tehtävässä 17.3.2019. Väistyvä puheenjohtaja, Harri Tastula, toimi yhdistyksemme johdossa 14 vuoden ajan. Hänen aikanaan saatiin Pyynikkilään muunmuuassa uusi katettu katsomo. Vaikka puheenjohtajuus vaihtui, on Harri edelleen aktiivisesti mukana johtokunnassa sekä muussa yhdistyksemme toiminnassa. 

Liput

Ja Jumala loi naisen

Ensi-iltaan aikaa   94 Days

ruovesiOP uusiennakkolippuhd markkinointi

Valokuvat näytelmistä: ©Heikki Saarinen, ©logoala©Antti Salkosalo ja ©Enni Verkkala